Psychoterapia Szczecin

25 kwietnia 2017
Psychoterapia Szczecin

Jakie efekty powinna przynieść skuteczna psychoterapia?

Słysząc określenie psychoterapeuta mamy różne skojarzenia. U jednych będzie ono wzbudzało niepewność, a przez innych zostanie odczytane jako pomoc konieczna.

Wobec tak dużych rozbieżności naturalne jest pytanie o to, czy psychoterapia w ogóle jest skuteczna i czy psycholog, psychoterapeuta jest uzdrowicielem, który niczym magik z kapelusza wyciąga złote rady.

Czym jest psychoterapia

Najprościej rzecz ujmując, psychoterapia jest dziedziną zajmującą się leczeniem zaburzeń, których podłożem jest psychika. Nie oznacza to jednocześnie, że jest ona zarezerwowana dla osób zmagających się z chorobami psychicznymi. Musimy zdawać sobie sprawę, że nasza psychika każdego dnia odbiera miliony różnych sygnałów i bodźców. Jeśli te należą do grupy negatywnych, nasze życie może przybrać właśnie taki kształt, a my zaczniemy popadać w różnego rodzaju stany emocjonalne.

Lista zaburzeń jest naprawdę długa — począwszy od uzależnień, trudności emocjonalnych, po depresje. Do jednostek chorobowych podlegających psychoterapii należą także te nieprawidłowości, których powodem są choroby (np. nowotwory) lub objawy somatyczne. Żeby móc rozpocząć pracę nad rozwiązaniem problemu konieczna jest diagnostyka, a dopiero później indywidualnie ukierunkowana psychoterapia Szczecin.

Wizyta u psychoterapeuty

Niektórzy, dzwoniąc do psycholog Szczecin, wielokrotnie odkładają słuchawkę i dopiero za którymś razem decydują się umówić na wizytę. Prawdą jest, że podjęcie leczenia nie należy do prostych decyzji, jak i to, że skuteczność terapii jest zależna od samego pacjenta i jego motywacji. Innymi słowy, mówiąc, nie można nikogo zmusić do wizyty i oczekiwać pozytywnych efektów.

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w ich problemach może pomóc im wyłącznie psychoterapeuta Szczecin. Dobrze jest więc wybrać takiego specjalistę, w obecności którego nie będziemy czuli się skrępowani. Pacjenci, udając się na wizytę często oczekują gotowych rozwiązań. Myślą, że przychodząc do gabinetu psycholog Szczecin, usłyszą także konkretne rady na ich problemy. Żadna profesjonalnie przeprowadzona psychoterapia nie jest tzw. gotowcem. Wprost przeciwnie, wymaga zaangażowania pacjenta i współpracy z psychoterapeutą. Poza tym to, co dla jednego pacjenta byłoby pomocne, dla innego nie musi takim być. Nikt też nie jest w stanie rozwiązać problemów za samych zainteresowanych. W związku z tym pora zadać sobie pytanie, czy szukając pomocy powinien nas zainteresować szyld z napisem psychoterapia Szczecin.

Różne problemy, z którymi zgłaszają się pacjenci, są w istocie bardzo delikatną i złożoną materią, na którą składa się wiele różnorodnych czynników. Myśląc – psychoterapeuta Szczecin – trzeba zaufać i przygotować się na współpracę. Mówiąc wprost, doświadczony psychoterapeuta Szczecin, psycholog Szczecin, właśnie z uwagi na dobro pacjenta nie będzie udzielał wskazań, ale będzie ukierunkowywał i wspólnie z pacjentem znajdował drogę do wyjścia z kryzysu.

Czy psychoterapia Szczecin jest potrzebna?

Zanim odpowiemy na kluczowe pytanie, rozwiążmy sprawę wstydu, który powstrzymuje wielu pacjentów przed podjęciem terapii. Spójrzmy na to z zupełnie innej perspektywy. Świat jest pełen nowych rozwiązań, które mają nam ułatwiać życie. Uczymy się ich, czasem mylimy, ale nie boimy się po nie sięgać. Nasza wiedza oraz świadomość stale rośnie. W związku z tym, nie powinniśmy się wstydzić potrzeby wprowadzenia zmian w swoje życie i podjęcia leczenia, w czym pomoże psychoterapeuta Szczecin. Cierpiąc, nie jesteśmy w stanie sięgać po nasze upragnione cele, więc niech psycholog Szczecin stanie się naszym wsparciem, które pozwoli na chwilę się zatrzymać i w spokoju zajrzeć w swoje wnętrze, nieświadomość. Poszukiwanie rozumienia samego siebie nie jest wstydem, ale świadomym, dobrym wyborem.

Patrząc w ten sposób na psychoterapię, odkryjemy, że nie jest ona zarezerwowana wyłącznie dla osób, które borykają się z traumatycznymi czy trudnymi momentami w życiu. Nie musi wiązać się także z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Może stać się swego rodzaju drogowskazem, a psycholog, psychoterapeuta będzie towarzyszem, przy którym odkryjemy siebie, poznamy i zaakceptujemy. Innymi słowy, wybrana psychoterapia Szczecin pomoże także w rozwoju osobistym oraz stanie się rozwiązaniem, dzięki któremu dotrzemy do powodów naszych schematycznych zachowań, które nie do końca się nam podobają. To wszystko pozwoli pokonać lęk i inaczej spojrzeć na życie — prywatne, zawodowe, rodzinne, seksualne.

Skuteczność psychoterapii

O tym, że psychoterapia jest skuteczna, nie trzeba specjalnie przekonywać w dzisiejszych czasach. Udowodniono, że sama specyficzna relacja, która tworzy się pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą Szczecin, jest lecząca. Do tego należy dodać  doświadczenie i kompetencje psychoterapeuty.